Parohia Pietrărie şi-a cinstit ocrotitorul

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 16, 2019   Autor: Constantin Ciofu

În seara zilei de marţi, 15 ianuarie, s-a oficiat de către un sobor de preoţi şi diaconi slujba Vecerniei unită cu Litia. După cum a menţionat la Radio TRINITAS al Patriarhiei Române preotul paroh Ciprian George Bamboi, la slujbă au participat numeroşi enoriaşi dar şi alţi invitaţi. În ziua hramului, ieri, 16 ianuarie, s-au săvârşit Utrenia, Acatistul, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. „Ne-am bucurat de o prezenţă mare a credincioşilor, Sfânta Liturghie fiind înfrumuseţată de faptul că au slujit mai mulţi preoţi. Ne dorim ca anul acesta să continuăm lucrările de construcţie la biserica parohială”, a relatat preotul paroh Ciprian George Bamboi. Parohia Pietrărie s-a înfiinţat în anul 2005, iar pe 16 ianuarie 2006, în ziua Cinstirii lanţului Sfântului Apostol Petru, a avut loc instalarea primului preot paroh. Persoanele care doresc să sprijine lucrările de construcţie a Bisericii Pietrărie pot face donaţii în contul IBAN RO60BRDE240SV51077022400, titular cont: Parohia Pietrărie, comuna Bârnova, judeţul Iaşi.