(Video) Hram la Mănăstirea Copou

22 Aprilie 2018
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Alex Atudori

În Duminica a treia a Sfintelor Paști, numită și cea a Mironosițelor, 22 aprilie 2018, Mănăstirea Copou din municipiul Iași și-a serbat cel de-al doilea hram, Sfânta Liturghie fiind săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, dimpreună cu un sobor de clerici. După citirea Sfintei Evanghelii, Înaltpreasfinția Sa a ținut un scurt cuvânt de învățătură referitor la sărbătoarea închinată femeilor creștine.

Mănăstirea Copou este ctitorie din anul 1638 a domnitorului Vasile Lupu, sfântul locaș fiind sfințit la 30 aprilie 1638 de către patriarhul Chiril Lukaris al Constantinopolului. Între anii 1983-1986 biserica mănăstirii a fost restaurată, iar la 20 aprilie 2001, de sărbătoarea Duminicii Mironosițelor, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a reactivat Mănăstirea „Sfântul Atanasie" din Podgorii - Iași, ca așezământ de maici.